''Eko-66'' cihazı

Yozgatlı mucit Talat Mollaoğlu’nun geliştirdiği, akaryakıt tüketiminde yüzde 30’lara varan oranlarda tasarruf sağlayan ”Eko-66” cihazının, Dumlupınar Üniversitesinde (DPÜ) yapılan testlerinden olumlu sonuç alındığı bildirildi.

DPÜ Mühendislik Fakültesi Dekan Yardımcısı Yard. Doç. Dr. İsmet Çelik, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Mollaoğlu’nun talebi üzerine cihazın motorlarda kullanımının test edildiğini söyledi.

Yard. Doç. Dr. Çelik, Eko-66 cihazı bulunan ve bulunmayan aynı marka ile modeldeki iki araçta yol koşullarında saatte 90 kilometre hızda ilerlerken KTS diagnos cihazıyla ölçümler yaptıklarını belirterek, şöyle konuştu:

”Dizel yakıtlı bu iki araçta yaptığımız ölçümlerde, Eko-66 cihazının, aracın motorunda yanmayı iyileştirerek verimi artırdığını, buna bağlı olarak saatte 90 kilometre sabit hızda ilerlerken dördüncü viteste yüzde 35,5, beşinci viteste yüzde 34 yakıt tasarrufu sağladığını gözlemledik. Eksik yanma ürünü olan hidrokarbon (HC) ve karbonmonoksit (CO) emisyonlarının egzozda azaldığını belirledik. Yüksüz duman testinde, duman koyuluğunun 12 kat azaldığı ve çevreye verilen organik bileşiklerin, sülfatlar, çevreye zararlı gazlar ve karbon parçacıklarının çok önemli oranda azaldığını, bu haliyle Eko-66 cihazının çevreye önemli derecede yararlı olduğunu tespit ettik.”

Yard. Doç. Dr. Çelik, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ), Ege Üniversitesi ve Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) raporları da göz önüne alındığında bu cihazın, aracın kontak anahtarından aldığı elektrik enerjisiyle bünyesinde oluşturduğu manyetik alan sayesinde yakıtın moleküllerini düzenleyip yanma açısından en iyi duruma getirdiğini gözlemlediklerini kaydetti.

Eko-66 yakıt tasarruf cihazının motorin, benzin, LPG, doğal gaz kullanılan tüm jeneratör ve içten yanmalı motorlarda yakıt ekonomisi sağladığını, egzoz emisyonlarını iyileştirdiğini anlatan Yard. Doç. Dr. Çelik, dizel motorlar için yaptıkları testleri benzin ve LPG ile çalışan motorlar için de sürdürdüklerini sözlerine ekledi.

Talat Mollaoğlu da ”geliştirdiği cihaza ilişkin İTÜ ile Ege Üniversitesinden, yakıt ekonomisi sağladığı ve motorların egzozlarından salınan zararlı gazları azalttığı yönünde raporlar verildiğini” anımsattı.

Bu cihazın maden sahalarında iş makinelerinde kullanılmasını arzuladığını bildiren Mollaoğlu, desteklerinden dolayı DPÜ Rektörü Prof. Dr. Güner Önce, Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cem Şensöğüt ve Dekan Yardımcısı Yard. Doç. Dr. İsmet Çelik’e teşekkür etti.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: