Seyitömer Höyüğü'ndeki Kazılar

Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Nejat Bilgen, Seyitömer Höyüğü’ndeki kazı çalışmalarında elde ettikleri bulgulardan, burada tarımla uğraşan bir kentin, üretime yönelik yaşayan bir bölgenin varlığını gördüklerini, uluslararası ilişkilerinin üst düzeyde olduğunu anladıklarını bildirdi.

Türkiye Kömür İşletmelerine (TKİ) bağlı Seyitömer Linyitleri İşletmesinin (SLİ) arazisinde yer alan ve çeşitli uygarlıklara ev sahipliği yapan höyükteki kazı çalışmalarına ilişkin DPÜ Rektörlüğünce tanıtım etkinliği düzenlendi.

Rektör Prof. Dr. Önce, kazı alanında yaptığı açıklamada, bu kazıya büyük önem verdiklerini belirterek, höyükteki değerlerin ortaya çıkarılmasından mutluluk duyduğunu söyledi.

Prof. Dr. Nejat Bilgen de kazıların 2006 yılından bu yana her yıl 6’şar aylık dönemlerde sürdürüldüğünü ve burada 5 kültür katmanı bulunduğunu anlattı.

En üstte eski kazılardan kalan Roma Tapınağı’nın parçasını inceleyip kaldırmakla işe başladıklarını bildiren Prof. Dr. Bilgen, şöyle konuştu:

”Daha sonra Helenistik döneme inip kaldırdık. Geçen yıl ise Akhamenik diye tanımladığımız dönemin kalıntılarıyla karşılaştık ve bütün bulguları tarihledik. Buradaki bütün duvarlar, bulgular, mimari unsurlar, taşlar tek tek çiziliyor, plana aktarılıyor. Amerikalılar tarafından üç boyutlu gösterimleri yapılıyor. Bu arada küçük buluntuları değerlendirip tarihlemesini yapıyoruz. Buradaki 20 büyük fırında seramik, dokuma, tezgah ağırlıkları, ağırşaklar (yün, iplik eğrilen iği ağırlaştırmak için alt ucuna geçirilen yarım küre biçiminde, ortası delik ağaç veya kemik parça) üretmiş, madeni işlemişler. Ege’den Suriye ve Mezopotamya’ya kadar bütün Anadolu’yu kapsayan büyük bir ticari ilişkide bulunmuşlar. Bu bölgenin bütün seramikleri, malları buraya gelip gitmiş.”

-GEÇEN YIL ELDE EDİLEN BULGULAR-

Prof. Dr. Bilgen, geçen yıl Orta Tunç Çağı olarak adlandırılan katmana ait bulgulara ulaştıklarını bildirdi.

Bu bulguların çoğunun atölyelere ait parçalardan oluştuğunu ifade eden Prof. Dr. Bilgen, MÖ 1800’lerde olduğu tespit edilen deprem ve yangının izlerinin de yine geçen yıl bulunduğunu anlattı.

Prof. Dr. Bilgen, şöyle devam etti:

”Bu yılki kazılarda deprem katının altına inmeye başladık. Şu anda höyüğün yarısında hala MÖ 18’inci yüzyılın yapıları görülüyor. Tarımla uğraşan bir kentin, üretime yönelik yaşayan bir bölgenin varlığını burada görüyoruz ve uluslararası ilişkilerinin üst düzeyde olduğunu buluntulardan anlıyoruz. Höyüğün bir kısmında ise MÖ 3’üncü binin son çeyreğine ait Erken Tunç Çağı dediğimiz dönemde seramik eserler üretilen atölyeler var. Belki dünyanın hiçbir yerinde görülmeyen çok önemli teknik, MÖ 3000’li yıllarda kalıpla seramik üretimi yapılmış.”

Konuşmaların ardından, Prof. Dr. Önce ve beraberindekilere, kazı alanında ve buradan çıkarılan eserlerin sergilendiği kazı evinde çalışmalarla ilgili bilgi verildi.

Tanıtım etkinliğine Kütahya Belediye Başkanı Mustafa İça, DPÜ Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Ali Sarıkoyuncu, Prof. Dr. Bahri Öteyaka, Prof. Dr. Ali Torun, SLİ Müdürü Yüksek Koca ve bazı öğretim üyeleri katıldı.

Seyitömer Höyüğü’nün tarihi, yaklaşık 5 bin yıl öncesine dayanıyor. DPÜ Arkeoloji Bölümü’nün öncülüğünde yapılan ve 4’üncü dönemi 11 Kasım 2009’da sona erecek kazılarda öğrenciler ve öğretim elemanlarından oluşan 32 kişi ile 100 işçi görev yapıyor.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: