İmamlığa 830 Kişi Başvurdu, 159 Kişi İşe Alındı

imamDevlet Bakanı Faruk Çelik, MHP Kütahya Milletvekili Alim Işık’ın soru önergesine verdiği yanıtta, vizeli sözleşmeli imam hatip alımına 830 kişinin başvurduğunu ve fahri imam hatip olarak 159 kişinin işe yerleştirildiğini bildirdi. Bakan Çelik’in verdiği bilgiye göre, fahri imam olarak atananlar arasında en çok 30-39 yaş grubu bulunuyor. 30-39 yaş grubunda toplam 83 kişi işe başlatılırken, 20-29 yaş grubunda işe başlatılanların sayısı 47 oldu. Bakan Çelik, emekli mevzuatında görevlilerin emekli olabilmeleri için en az 61 yaşında ve 15 yıl hizmeti bulunması şartının mevcut olması nedeniyle, ilgili personelin de emeklilik hakkından yararlanabilmesi için 50 yaş şartı arandığını söyledi.

Devlet Bakanı Faruk Çelik MHP Kütahya Milletvekili Alim Işık’ın Diyanet İşleri Başkanlığı’nın açtığı vizeli imam hatip alımına kaç kişinin başvurduğu ve kaç kişinin alındığı, başvurularda neden 50 yaş sınırını aşmama şartının arandığına ilişkin soru önergesini yanıtladı. Sözkonusu vizeli sözleşmeli imam hatip alımına 830 kişinin başvurduğunu, fahri imam hatip olarak 159 kişinin işe yerleştirildiğini bildiren Bakan Çelik, 50 yaş sınırıyla ilgili ise “Emekli mevzuatında görevlilerin emekli olabilmeleri için en az 61 yaşında olması ve 15 yıl hizmeti bulunması şartı mevcut olması sebebiyle, ilgili personelin de emeklilik hakkından yararlanabilmesi düşünülerek 50 yaş şartı aranmıştır” dedi. Bakan Çelik’in verdiği bilgiye göre, alınan fahri imam hatiplerden 83’ünü 30-39 yaş, 47’sini 20-29 yaş ve 29’unu da 40-49 yaş grubu oluşturdu.

-2009 SONUNA KADAR 2 BİN 100 KADROYA İZİN-

Bakan Çelik, Diyanet İşleri Başkanlığınca, boşalan ve boşalacak olan kadrolara Bütçe Kanunu çerçevesinde Maliye Bakanlığı-Devlet Personel Başkanlığınca tahsis edilen atama izni sayısına göre yapılacak planlama çerçevesinde atamaların yapıldığını belirtirken 2009 yılı sonuna kadar da çeşitli unvanlarda 2 bin 100 kadroya atama izni verildiğini bildirdi. Çelik, 2010 yılı içinse henüz bir planlamanın sözkonusu olmadığını söyledi. Çelik, köy ve kasaba imamlığına ait boş kadrolara 2003 yılında 2 bin 500, 2004 yılında 3 bin 500 olmak üzere toplam 6 bin personelin atamasının yapıldığını kaydetti.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: