Şap ve Kuduz aşısı

Kütahya merkez ve ilçelerinde ilkbahar aylarında 132 bin 500 büyükbaş ve yaklaşık 3 bin küçükbaş hayvanın şap, 7 bin 500’den fazla kedi ve köpeğe de kuduz aşısı yapıldığı bildirildi.

Tarım İl Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, hayvan hastalıklarının kontrol altına alınabilmesi amacıyla Türkiye’de şap ve kuduz hastalıklarının önlenmesine ilişkin projeler yürütüldüğü belirtildi.

Geçen yıl başlatılan projeyle ülke genelindeki sığır varlığının yılda iki kez, koyun varlığının ise yılda bir kez olmak üzere üç yıl süreyle yoğun aşılanmasının planlandığına işaret edilen açıklamada, şöyle denildi:

”Ülke genelinde olduğu gibi ilimizde de 1 Mart?15 Mayıs arasında gerçekleştirilen ilkbahar şap aşılama kampanyasında 132 bin 500 büyükbaş ve 2 bin 995 küçükbaş hayvan aşılanmıştır. 2008’de aynı dönemde aşılanan küçükbaş hayvan varlığına bu yılın sonbahar dönemindeki kampanyada yeniden aşı uygulanacaktır.

Tarım ve Köyişleri Bakanlığınca 2008’de başlatılan ve üç yıl sürdürülecek Kuduz Hastalığının Kontrolü Projesi kapsamında Kütahya’da 1 Mart?15 Mayıs arasında 7 bin 193 sahipli ve sahipsiz kedi ve köpeğe aşı uygulanmış, 1500 köpeğe yeşil renkli yaka bandı takılmıştır. Ayrıca kampanya dönemi dışında 399 kedi ve köpek aşılanmış olup, il genelinde toplam 7 bin 592 kedi ve köpeğe kuduz hastalığına karşı koruyucu amaçlı aşı uygulanmıştır.”

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: