Frigya Kültür Yolu

Kütahya Valisi Şükrü Kocatepe, Frigya Kültür Yolu Geliştirme Projesi kapsamında Frig Vadisi’ne ulaşım imkanları ve sosyal donatılar yaparak, bu alanı Afyonkarahisar’dan başlatıp Kütahya ve Eskişehir olmak üzere bir bütün halinde turistlere sunacaklarını söyledi.

Kültür ve Turizm Bakanlığınca hazırlanan, Kütahya, Afyonkarahisar ve Eskişehir illerini kapsayan projeye ilişkin bu üç ilin ortak olduğu Frigya Kültürel Mirasını Koruma ve Kalkınma Birliğine tüzük oluşturulması çalışmaları çerçevesinde Vali Kocatepe ve Kütahya İl Genel Meclisi üyeleri, Frig Vadisi’nde incelemelerde bulundu.

Kocatepe, merkeze bağlı Ovacık köyünün İnlice Mahallesi’nden başlatılan incelemeler sırasında yaptığı açıklamada, Frig Vadisi’nin, Kütahya, Afyonkarahisar ve Eskişehir’i kapsayan geniş bir ören yeri olduğunu söyledi.

Bu alanın turizme kazandırılması amacıyla üç il yöneticilerinin çalışma başlattığını ifade eden Kocatepe, şöyle konuştu: ”Önce üç ilin vali yardımcıları, daha sonra valiler ve ilgili kuruluş temsilcileri bir araya geldi. Burada üç ilin ortak olacağı bir Turizm Birliği kurma kararı aldık. İstişareler yapılarak tüzük tasarısı hazırlandı ve İl Genel Meclisimizin onayına sunuldu. Meclisimizde bu tüzük taslağı görüşülürken konunun yerinde incelemesine karar verildi. Dolayısıyla bu geziyi düzenledik. Bu birlik, İçişleri Bakanlığının onayı ve Bakanlar Kurulunun izninden sonra tüzel kişilik kazanacak. Ulaşım imkanları ve sosyal donatılar yaparak Afyonkarahisar’dan başlatıp Kütahya ve Eskişehir olmak üzere bu alanı bir bütün halinde turistlere sunacağız.”

İl Genel Meclisi Başkanı Şükrü Nazlı da birlik tüzüğüne ilişkin görüşmelere devam ettiklerini anlatarak, bunun karara bağlanması için meclis üyeleriyle birlikte yerinde inceleme fırsatı bulduklarını kaydetti.

-FRİG VADİSİ-

Kütahya, Afyonkarahisar ve Eskişehir il sınırları içinde kalan Frig Vadisi, eski çağlardan beri çeşitli kavimlerce iskan edildi.

Volkan türünün kolay işlenebilir bir kayaç olması, bölgenin en eski sakinlerinden biri olan Friglerin bunları oyma ve yontma yoluyla çeşitli amaçlarla kullanmalarını sağladı.

Friglerin ana tanrıçası Kybele’ye adanmış açık hava tapınaklarıyla savunma amaçlı yapılar, en çok dikkat çeken eserler arasında bulunuyor.

Bunların yanı sıra Roma döneminde kayaların oyulmasıyla meydana getirilen çeşitli barınaklar, mezar odaları, ağıl ve ahır olarak kullanılan mekanlar, sarnıç ve ambarlar, kilise ve şapeller yer alıyor.

Kapadokya’daki peri bacası oluşumlarının benzerlerine Frig Vadisi’nde de rastlanıyor. Kaya mezarları, kiliseler, sığınma ve barınma amaçlı yapılan mağara kalıntılarından oluşan bölgenin, MÖ 900-600 yılları arasında Frigler, daha sonra Romalılar tarafından kullanıldığı biliniyor.

MÖ 9’uncu yüzyılda devlet kuran Friglerin barışçı bir toplum kimliğinde gelişerek tarım ve hayvancılıkla uğraştıkları, kaya mezarları, tapınım alanları ile kendilerine özgü bir mimari getirdikleri, maden işçiliği ve dokumacılıkta ileri gittikleri, yeni müzik aletleri ürettikleri biliniyor.

Bölgede Frig egemenliği, MÖ 676’da Kafkasya üzerinden Anadolu’ya giren Kimmerlerin, Frigya Kralı 3’üncü Midas’ı yenerek Kütahya ve çevresini ele geçirmesi ile sona erdi.

Frig Vadisi’nde belirlenen bazı alanlar, Kültür ve Turizm Bakanlığınca arkeolojik ve doğal sit alanı olarak tescil ve ilan edildi.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: