Fedakarlığın Sınırını Zorluyorlar!

Kütahyalı Hamdi ile Eskişehirli Mehtap Serin dünyanın dört bir yanına Türkçe öğretmek için giden öğretmenlerden sadece ikisi. Diğer öğretmenler gibi onlar da fedakârlığın zirvesini zorluyor.

Adlarını haritada bile kestiremedikleri ülkelerde, Türkiye hayranı öğrenciler yetiştiriyorlar. Onlar gibi diğer evli olan öğretmenler de kendi çocuklarına bulundukları ülkenin dilini öğretiyorlar. Laos’taki Serin çifti bunlardan sadece biri. Hamdi-Mehtap Serin’in, 3,5 yaşındaki kızları Esra, onlardan daha iyi Laoca konuşuyor.

Kütahyalı Hamdi ile Eskişehirli Mehtap Serin’in yolları Tataristan’da kesişmiş. Her ikisi de Tataristan üniversitesinde okuyan çift, mezun olduktan sonra evlenmiş. Karı-koca, 6 yıl okudukları ülkede 4 yıl da öğretmenlik yapmış. 10 yıllık Tataristan macerasının ardından Serin çiftinin yolu, geçen sene haritada Çin’in altında kalan Laos’a düşmüş. Türkiye’yi sadece Türk okullarının temsil ettiği bu uzak diyarda öğretmenlik yapmaya başlamışlar. Yabancılara Türkçe öğretmenin ‘güzel ama çok zor’ olduğunu ifade eden Mehtap öğretmen, yaşadıklarını şöyle anlatıyor: “Rusya çok soğuktu, 10 yılda alışabildik, kızımız da alışmıştı. Laos ise çok sıcak. Çocuğumuzun alışması çok zor oldu, aylarca yüksek ateşle dolaştı. Anaokulunda okuyan kızımız, Laocayı bizden çabuk öğrendi. Laoslu arkadaşlarıyla çok rahat anlaşıyor.”

800px-locationlaossvg

LAOS'UN DÜNYA ÜZERİNDEKİ KONUMU

Sivaslı Ali ile Çadlı Amahani Ögen ise Benin’de Türkçe öğretiyor. Çad’da tanışıp evlenen çift, 3 sene burada öğretmenlik yapmış. Geçen yıl bir Afrika ülkesi olan Benin’e geçmişler. Ali Ögen, Çad’da üç iç savaş yaşamış. Geçen yılki iç savaşta canlarını zor kurtardıklarını şöyle dile getiriyor: “Okula sığınmıştık, içeride kimse yok zannettiler, yoksa gördükleri herkese ateş ediyorlardı. Çadlılar bile ülke dışına kaçmıştı. İç savaşın bitmesine bir gün kala ülkeden Çadlı velilerin yardımıyla ayrıldık. Son gün savaş daha da şiddetlenmiş. İsyancıların esir almadığı sadece cumhurbaşkanlığı sarayı kalmış.” Benin’in batı Afrika’nın en gelişmiş ülkelerinden biri olduğunu dile getiren genç çift, Uluslararası Ufuk Türk Koleji’nde çalışıyor.

Evlendikten 4 gün sonra Malavi’ye uçmuşlar

İkisi de Sivaslı, birinin soyadı Yeşil, diğerinin Yeşilyurt. İkisi de yurtdışındaki Türk okullarında görev yapmak istiyorlar. Yolları evlilikle kesişiyor. Bahadır-Betül Yeşil, 7 aydır Malavi’de Türkçe öğretiyor. Bahadır öğretmen, Tacikistan Üniversitesi’nde okumuş. 5 yıl öğrencilik yaptığı Tacikistan’dan 2 yıl önce Malavi’ye geçmiş. Karadeniz Teknik Üniversitesi mezunu Betül Yeşilyurt ise geçen sene tam Nijerya’ya gidecekken Bahadır öğretmenle tanışmış. Evlendiklerinin 4. günü ‘çocukların eğitimi aksamasın’ diye Malavi’ye gitmişler. Bedir okullarında Malavililere Türkçe öğreten çift, halinden çok memnun.

MS hastalığına yakalanınca ülke değiştirmiş

Zeynel ve Ayten Ödemiş çifti, Makedonya’da öğretmenlik yapıyor. Giresunlu Zeynel hoca, Dağıstan’da Türkçe öğretmenliği bölümünü bitirmiş, Sibirya’da doktora yapmış. Sibirya’ya gitmeden önce Ayten öğretmenle Ordu’da tanışıp evlenmiş. 5 yıl Buryat bölgesinde çalışmışlar. Danışman öğretmenlik yapan Ayten Ödemiş, Sibirya’nın aşırı soğuğu sebebiyle MS hastalığına yakalanmış. Doktorların ‘aşırı sıcak ve soğuk ülkelere gitmeyin’ uyarısı üzerine Makedonya’ya geçmişler. 4 yıldır Yahya Kemal Koleji’nde birlikte çalışıyorlar. 2,5 yaşındaki kızları Sümeyra hem Makedonca hem de Türkçe konuşuyor.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: