Yoncalı Berbat Edilmiş

Yoncalı’nın mahalle olması konusunda açıklama yapan İça: “Geçtiğimiz Belediye Meclisi toplantısında 6 tane köyümüzün daha mahalle olması için yeni bir talep geldi. Bu talep Kütahya’da 19 yeni mahallemiz ile ilgili yapılan çalışmaların ne derece memnuniyet verici olduğunu göstermiştir. Artık bu köylerimiz merkeze bağlı en yakın yerlerimizdir. Buralara şehrin imkânlarını götürerek, oralarda içme suyu, kanalizasyon, sosyo-kültürel tesisler, mahalle meydanları yapmaya başladık. Oldukça da mesafe aldık”dedi.

Kütahya’nın gelişmesinde Yoncalı’da turizm merkezi olarak gerçekten çarpık bir kentleşmenin olduğunu ve burasının ikinci konutlarla dolduğunu vurgulayan İça: “Yoncalı’da, sıcak sularının heder edildiği bir durum var. Yoncalı’da her evin altında mübalağa ediyorum, belki ama sıcak suları sorumsuzca kullanmışız. Bunların artık disipline edilmesi gerekmektedir. Halkımızın ve kamunun yararına öncelik vererek kullanılması, yeni turizm yatırım alanlarının oluşturulması, alt yapının, kanalizasyonun, kollektör sistemlerinin kurulması, arıtma sistemlerinin kurulması ve hatta reenjeksiyon dediğimiz suların tekrar temizlenerek yer altına basılması şarttır. Bütün bunların Kütahya Belediyesi’nin denetiminde olabilmesi ve bununda mahalle oluşumuyla yapılmasının gerçekten doğru bir karar olduğunu düşünüyorum”dedi.

Yoncalı’nın bütün atık suları Enne Barajında toplandığını, ileride buraların yok olma tehlikesiyle karşı karıya geleceğini ifade eden İça, “Bunları yaparken Enne Barajının planlanması, Milli Park’ın düzenlenmesi, yapılaşmaların kontrol altına alınması gerekmektedir. Civli, Gevrek Seydi, Andız, Geven gibi 6 tane köyümüzün konusu Meclise girmiştir. Bunların bir bütün içerisinde Kütahya’dan Yoncalı’ya termal turizm planlaması dahilinde geleceğe yönelik projelendirmesi için mahalle olmaları doğru bir karardır” dedi.

yoncal_kaplcasDumlupınar Üniversitesi’nin bulduğu sıcak su ile Kütahya arasında yap-işlet modeliyle yeni tesisler yapılması gerektiğini ifade eden İça sözlerini şu şekilde tamamladı:

“Bütün bunlar Belediyemiz tarafından çalışılması ile mümkündür. Bunu da Meclisimize sokacağız. Bakanlığımıza ve Bakanlar Kuruluna müracaat edeceğiz. Burada İl Özel İdaresi, Sayın Valimiz, İl Genel Meclisi ve Milletvekillerimizle benzer bir konsensüs içerisindeyiz.”

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: