İbretlik Bir Hikaye

Bu hikayeden alacak çok dersimiz var:

Adamın biri, Yapmış olduğu kötülüklerden pişmanlık duymuş. Ve gayrı meşru (kötü yoldan) kazandığı parayla bir inek satın almış.  Günahlarına mağfiret olsun diye, İneği, Hacı Bektaşi Veli’nin Dergâhına bağışlamak istemiş.

O zamanlar dergâhlar, aşevi işlevi de görüyormuş. Gitmiş Bektaşi Veli’ye danışmış. Hacı Bektaşi Veli ”helal değil” diye bu ineği geri çevirmiş. Bunun üzerine; adam Mevlevi Dergâh’ına gitmiş. Mevlana bu hediyeyi kabul etmiş. Adam, daha önce Hacı Bektaşi Veli’nin bu ineği kabul etmediğini söylemiş.

Mevlana’ya bunun sebebini sormuş. Mevlana, “Biz bir karga isek Hacı Bektaşi Veli bir şahin gibidir.  Öyle her leşe konmaz.  O yüzden senin bu hediyeni biz kabul ederiz, ama o kabul etmeye bilir” demiş.

Adam üşenmemiş, kalkmış Hacı Bektaşi Dergâh’ına tekrar geri dönmüş. Hacı Bektaşi Veli’ye; Mevlana’nın kurbanı kabul ettiğini söylemiş.  “Bunun sebebini birde siz açıklar mısınız?” diye sormuş. Hacı Bektaşi Veli’de şöyle demiş: “Bizim gönlümüz bir su birikintisi ise, Mevlana’nın gönlü okyanus gibidir.  Bu yüzden, bir damlayla bizim gönlümüz kirlene bilir.  Ama Mevlana’nın engin gönlü kirlenmez.  Onun için hediyeni kabul etmiştir.”


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: