Besiciye ve Tüccara Teknolojik destek

Bölgenin en büyük ve aktif canlı hayvan pazarı olan Simav Hayvan Pazarında pazarcıların en büyük sorunu olan menşei şahadetnamesi teminine Simav Belediyesi tarafından çözüm getirildi.

Salı günleri açılan Simav Hayvan Pazarında Belediye Başkan Yardımcısı Doğan Eren ve Belediye Meclis Üyelerinden bazı isimlerle incelemelerde bulunan Belediye Başkanı Kasım karahan, 29 Mart Seçimlerinden sonra Simav Hayvan Pazarı’nın işleyişini, dışarıdan gelen hayvan alıcılarının sorunlarını mercek altına aldıklarını hatırlattı.

Bulaşıcı hastalıklar konusunda pazara giren her türlü hayvanın sağlık ve belge kontrolünden geçirildiğini ifade eden Karahan, “Pazarımızdaki en büyük sorun hayvanların satışından sonra başlıyor. Canlı hayvan alıcıları aldıkları hayvanları nakletmeden önce Hayvan Pazarından yaklaşık 4 kilometre uzaktaki İlçe Tarım Müdürlüğüne giderek buradaki yetkililerden satın aldıkları hayvanlara ilişkin Menşei Şahadetnamesi işlemini yaptırıyordu. Şimdi bu çile sona erdi. Hayvan Pazarı İdari Binasına kurduğumuz internet sistemli bilgisayar aracılığıyla İlçe Tarım Müdürlüğünden bir yetkilinin görevlendirilmesiyle söz konusu belgeyi hayvanın satın alındığı merkezde vermeye başladık. Yani hizmeti ayağa taşıdık, besiciye ve tüccara teknolojik destek sunduk” diye konuştu.

Hayvan Pazarı İdari Merkezinde Simav dışından gelen canlı hayvan alıcısı tüccarlarla da konuşan ve sorunları olup olmadığını soran başkan Karahan, uygulama hakkında da bilgi aldı.

Afyon’dan Simav Hayvan Pazarına canlı hayvan almak için gelen Murat Sevim ve Recep Ordutepe ile Kütahya’dan gelen Ahmet Kürtül isimli tüccarlar, menşei şahadetnamesi konusunda başlatılan uygulamanın yerinde olduğunu belirterek teşekkür ettiler. Bunun yanında hayvan pazarı bölgesi yakınına lavabo ve umumi tuvalet yapılmasını istediler.

Başkan Karahan ve meclis üyeleri daha sonra pazarda incelemelerde bulunarak üreticilere ve canlı hayvan alıcısı tüccarlara hayırlı işler temennisinde bulundu.
Karahan gazetemize bir açıklama daha yaparak, “Simav’ın tarımdan sonra en önemli gücü hayvancılık. Bu alanda her kurum elinden gelen hizmeti vermeli. Bizler belediye olarak bunun bilincindeyiz. Hem hayvan pazarımızı sağlık şartları açısından denetimde tutuyor, hem de alıcı ve satıcıların sorunlarına çözüm buluyoruz” diye konuştu.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: