2009 da 100 Bin Dolayında Personel Alınacak.

Başbakanlık Personel ve Prensipler Genel Müdür Yardımcısı hemşehrimiz Mehmet Ali Kumbuzoğlu, Belediye Düğün Salonunda verdiği ‘Kamuda İş Fırsatları” konulu konferansında, devletin 2009 yılı içinde 100 bin dolayında personeli işe alacağını açıkladı.

Kaymakam Rıza Dalan, Belediye Başkanı Kasım Karahan, Cumhuriyet Başsavcısı Recai Bilgin, Emniyet Müdürü Nadi Ünver, AK Parti İlçe Başkanı Sedat karaca, Simav Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şeref Kazcıoğlu, bazı belde belediye başkanları, muhtarlar, fakülte ve meslek yüksekokulu öğrencileriyle liselerin son sınıfında okuyan öğrenciler ve liselerden mezun olmuş iş arayan öğrencilerin büyük ilgi gösterdiği konferansta konuşmacı Mehmet Ali Kumbuzoğlu, kişi için hayatta en önemli iki gerçek bulunduğunu, bunun birincisinin iyi iş, ikincisinin de iyi eş olduğunu vurguladı.

İyi bir işin kişiyi ömür boyu başarılı ve mutlu edeceğini, ama yapılan işin parasının da önemli olduğunu vurgulayan Kumbuzoğlu, “Yapılacak işin maaşı, iş garantisi ve kariyerinin olması o işe talebi artırır. Bunun yanında son yıllarda ortaya çıkan asıl gerçek ise devlet kadrolarında aranan en önemli özelliğin kişilerin eğitim durumudur. Yaptığım araştırmaya göre devlete ait kurumlarda 2 milyon 500 bin dolayında memur, işçi ve sözleşmeli personel çalışmaktadır. Bu bir bakıma Türkiye’de en önemli işverenin devlet olduğunun bir göstergesidir” diye konuştu.

Devlet personel kayıtlarına bakıldığında mevcut kadroların yüzde 40’ının üniversite, yüzde 40’ının meslek yüksekokulu, kalan yüzde 20’sinin de lise mezunu olduklarının tespit edildiğini belirten Kumbuzoğlu, “Bu gösteriyor ki yükseköğrenim mezunları devlet kadrolarında kolay iş bulabilmektedir. Bunun yanında devlet kurumlarına en fazla ihtiyaç olan kadrolara giriş daha kolay olmaktadır. Bu bakımdan bu kadrolara girebilmek için üniversite eğitiminde hangi branşı seçmenin daha önemli olduğu da ortaya çıkmaktadır. Konuya bu açıdan bakacak olursak özellikle tıp fakültesi mezunu uzman doktorlar, rehber öğretmenler, anaokulu öğretmenleri, İngilizce öğretmenleri, bilgisayar öğretmenleri, sosyal bilgiler öğretmeni, inşaat, makine mühendisleriyle elektrik-elektronik mühendisleri kolay iş bulabilmektedir. Bu mühendisliklerin altında hizmet veren teknikerlere de iş yolu açıktır. Bunlara ebe ve hemşireleri de ekleyebiliriz” ifadesinde bulundu.

Meslek Yüksekokulu öğrencilerinin mesleki alanlarına göre kamu kurumlarının ara eleman ihtiyacına cevap verdiğini, bu okulların bilgisayar, organik tarım, bankacılık-sigortacılık ve elektronik haberleşme bölümü mezunlarının gelecekte önlerinin açık olacağını ifade eden Kumbuzoğlu, “Asıl önemlisi Kamu Personel Sınavıdır (KPS). Kamu kurumlarındaki açık kadrolara yerleşmek isteyenler öncelikle bu KPS’ye girmek zorundadır. Bu sınava girmeyen hiçbir kişi personel alımlarına müracaatta bile bulunamazlar. Onun için özellikle lise son sınıf öğrencilerinin bu sınava hazırlanarak katılmalarında büyük yarar görüyorum” açıklamasında bulundu.

Türkiye’de 26 bakanlık bulunduğunu, bu bakanlıklara bağlı yaklaşık 300 kamu kurumu olduğunu, yurdumuzda 94 devlet, 36 vakıf üniversitesinin eğitim ve öğretim verdiğini hatırlatan Kumbuzoğlu, “Türkiye’de bin 378 hastane, 4 bin 500 sağlık ocağı, 50’linin üzerinde devlete bağlı şirket var. Bunlarda 2 milyon civarında memur statüsünde, 210 bin civarında işçi statüsünde ve 200 binin üzerinde de sözleşmeli statüsünde çalışan kadro bulunmakta, Sosyal Güvenlik Kurumuna bağlı olarak da 9 milyon emeklimiz kayıt altındadır” dedi.

2009 yılında 80 bin kamu çalışanının emekli olacağını, boş kalan kadrolara yeni eleman alınacağını sözlerine ekleyen Kumbuzoğlu, kamu kurumlarına alınacak personel sayılarından bazı örnekleri şu şekilde açıkladı: Milli Eğitim Bakanlığına (5 bini alındı) 30 bin, Sağlık Bakanlığına 30 bin, Emniyet Genel Müdürlüğüne 10 bin, Adalet Bakanlığına yaklaşık 4 bin, Maliye Bakanlığına bin 800, Diyanet İşleri Başkanlığına 8 bin, PTT’ye bin 100 ve belediyelere 15 bin personel.

Konferansın son bölümünde kamuda çalışmak isteyen kişilerin, yapacağı işlere göre mutlaka sertifika alması gerektiğini de hatırlatan Kumbuzoğlu, “Örneğin bilgisayar sertifikası, özel güvenlik sertifikası, sürücü belgesi çok önemli. Bu belgeler kişinin işe alınmasında önemli faktör. Bakınız Milli Eğitim Bakanlığı okulların güvenliği için sözleşmeli 40 bin güvenlikçi alacak. Bu açıdan özel güvenlik sertifikası alanlar çok şanslı” diyerek sözlerini tamamladı.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: