İşsiz Gençler İçin Ekmek Kapısı

Kütahya’nın Hisarcık ilçesinde arıcılıkla uğraşan Emekli Öğretmen İsmail Erdoğan arıcılığın “ Bacasız Fabrika “ olduğunu söyleyerek, işsiz gençlere arıcılık yapmaları tavsiyesinde bulundu.

4 yıl önce emekli olan ve 6 yıldan beri de arıcılıkla uğraşan öğretmen İsmail Erdoğan (59) Hisarcık ilçesinin arıcılık yapmaya çok elverişli bir yer olduğunu söyleyerek “ Yörede çiçek çeşidi fazla. Ayrıca hububat, meyve ve sebzeler fazla ilaç atılmadığı için tabiat çok temiz. Bu yüzden ballar organik ve kaliteli olmaktadır.

Eskişehir’de oturduğum halde arı kovanlarımı buraya getirdim. Burada Ağustos ayının sonuna kadar beklettikten sonra kovanları tekrar Eskişehir’e götüreceğim. Halen 80 arı ve 150 kovanım var. Bu yıl ki yağışlar en çokta arıcılıkla uğraşanları sevindirmiştir. Önümüzdeki günlerde yer yer yağışlar devam eder ve ani arı ölümleri olmazsa 2,5 ton dolaylarında bal elde edeceğimi umuyorum.

Bu da yıllık 50 bin TL demek. Bugün bir asgari ücretli yılda yaklaşık 6 bin TL kazanıyor. İlçemizde arıcılık işiyle tam manasıyla uğraşan yok. Yüzlerce işsiz gencimiz kahvehane köşelerinde zaman öldürmekteler. Bir an önce gençlerimiz karlı bir uğraş olan arıcılığa yönelmeliler. Arıcılıkta başlangıçta malzeme maliyetiniz, daha sonra ise sadece petek masrafın olur. İşsiz gençlerimize arıcılık yapmalarını tavsiye ediyorum “ dedi.

Erdoğan, şu anda kovan giriş deliği önüne monte ettikleri polen tuzaklarından polen elde etmeye başladıklarını vurgulayarak “ Polen, kovan giriş deliği önüne veya tabanına monte edilebilen polen tuzaklarının kullanılması ile üretilir. Alınan polenlerin güneş görmeden kurutulması lazım. Yoksa insanlara şifa olmaktan uzak olur.

Polen, insan sağlığı ve beslenmesi yönünden gerekli tüm amino asitleri, vitaminleri, mineral ve diğer maddeleri bir denge içinde bulunduran doğadaki tek ve en zengin besindir. Polenin sabahları kahvaltıdan önce aç karnına alınması tavsiye edilmektedir. Polen arıların gelişmelerinde ve görevlerini yapabilmelerinde de hayati öneme sahip bir maddedir.

Şayet kolonide polen yoksa yavru gelişimi durur, kolonide büyük bir panik başlar. Bilindiği üzere arılar enerji ihtiyaçlarının baldan karşılarken, ihtiyaç duydukları diğer tüm maddeleri polenden karşılarlar. Yapılan çalışmalarda bal üretimine ek olarak yapılan polen üretiminin arıcının gelirinde %30 artışa neden olduğu bulunmuştur. Bu bakımdan, daha kazançlı bir arıcılık için arıcılarımızın polen üretimine geçmeleri önerilmektedir “ diye konuştu.

Reklamlar

One Response to İşsiz Gençler İçin Ekmek Kapısı

  1. majik dedi ki:

    6 binle kim nasıl yaşar ya ama arıcılık iyi bir sektör işsizin cebinde zaten para yok nasıl sermaye bulacak + tam kapasite verim alması için teknik destek ve bilgiye ihtiyaç var

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: