Simav'ı Seviyoruz, Peki Neden ?

simavnedenseviyoruz

“Oğul, doğru dersin; Dünya büyüktür. Ama TEK BİR İNSAN için büyüktür. Bir boy için, ülkü için dünya avuç içi kadardır.”

Şeyh Edebalı

img_0202Hep Simav… Simav…. diyoruz. Acaba neden Simav diyoruz biliyor muyuz? Yani, acaba bizler Simav’a körü körüne mi bağlanıyoruz. Simav için harcanan emekler neden? Simav bize neyi ifade ediyor? Simav sadece orman içinde cennet gibi bir yer midir? Sevenler sevdiklerini sadece “güzellikleri” için  mi severler? Nice sevilenler maddi güzelliklerinden ötürü mü sevildiler?

SİMAV’I SEVİYORUZ ÇÜNKÜ…

Her çiçeğin kendine özgü toprağı vardır. Bu toprak ona yetişmesi için optimum (en elverişli) şartları sağlar. Ne güzel tesadüftür ki topraktan gelen insanoğlunun kaderi de toprağın bağrında yetişenler gibidir. Büyük işler başaranların bir çoğu en büyük adımlarını TOPRAKLARINDA atmışlardır.

Başta Peygamber Efendimiz (sallallahu aleyhi vesellem) olmak üzere, pek çok lider, hemşehrileriyle beraber tarihe mühürlerini vurmuşlardır. Yeter ki arada samimiyet varolsun ve hiç kaybolmasın.

Büyük işler yapmak sadece Peygamberler ve devlet adamlarına özgü değil

Türkiye’nin şu anki stratejik hali göz önüne alındığında durum daha  da netleşiyor. Bugün, mahalle esnafından basın mensuplarına; öğretmenlerden,öğrencilerine kadar pek çok birey Devlet-i Ebed Müddet için elinden geldiğinin en iyisini yapmakla yükümlü.

semerkoyfindkÖğrenci çalışıp uluslararası ödül kazandığında, öğretmen sınıfında dürüst devletadamları – işadamları yetiştirdiğinde, basın maddi imkansızlıklara rağmen misyonunu eda ettiğinde ve esnaf haram lokma yemeyi gururuna yediremediğinde ne demek istediğimi anlayacaksınız.

İnanıyorum ki Simav’ın insanları Simav için birşeyler yapmak istiyorlar. Ben de diyorum ki “Simavlılar öyle bir iş yapsınlar ki sadece Simav’a değil; daha ilerilere, en ilerilere kadar faydası dokunsun.” Çünkü Simav, Türkiye’ye fayda sağlayacak işleri yapmaya müsait bir mekan. Simav, pek çok değeri barındırmış bir mekan.

KISA BİR HİKAYE

024_bBir zamanlar, Hak dostlarından birisi komşusu olan gencin kapısını çalmış ve demiş ki: “Ben bu gece rüyamda bu sokaktan birisinin vefat ettiğini gördüm. Son nefesinden önce o kişiye imani meseleleri anlatmak istemez misin?” Genç hemen kabul etmiş. Ölecek kişinin kim olduğunu sormada tahmin yürütmüş. Sokakta aylardır yatalak olan yaşlı ve hasta bir adam varmış. “Büyük ihtimalle bu yaşlı adamcağız ölecek” deyip adamın evine gitmiş. Başlamış ona dini meseleleri, ölümü, Allah’tan ümid kesmemeyi anlatmaya. Yalnız bir şeyi farketmiş: yaşlı adama anlattıkça kendisinin de içi ferahlıyormuş. Artık bir süre sonra öyle bir hal almış ki genç ölümü özler olmuş. Akşam olup evine gittiğinde gönül rahatlığıyla yatağına uzanmış. Sabah olduğunda ise sokaktan gerçekten ölüm haberi gelmiş. Vefat eden şahsın yanıbaşında ise Hak Dostu… Hak Dostu, GENÇ meftanın kulağına eğilip şöyle söylemiş: “Evladım, rüyamda öleceğini gördüğüm kişi sendin. Ama ben sana söyleyemedim. Bu yüzden ölecek kişiye öğüt ver dedim. İstedim ki sen öğüt verirken kendin de öğüt alasın.”

KİMİN KİME FAYDASI VAR?

Aynen hikayede anlatıldığı gibi… Bazen iyilik yapan mı, iyilik gören mi faydalanıyor bilemiyoruz. Şu bir gerçek ki güzel işler yaptığımız zaman, hem bizler hem de Simav fayda görecek. Ekonomik sıkıntılardan kurtulamayan ülkemize en güzel hizmet ise “istihdam” gibi gözüküyor.

Günü kurtaran küçük işlerde çalışmak yerine kendimizi ve milletimizi yüceltecek büyük işler neden yapmayalım? Hele de yer altı, yer üstü kaynak yönünden zengin Simavlılar olarak…

Simav için atılan her adım karşılığıını bulur. Yeter ki adım atacak kişiler yılmasın, hemen pes etmesin. Simav için yaptığı yatırımların aslında kendisine getirisi olduğunu bilsin yeter.

Bu yazıyı Simavlı genç bir arkadaşımızı anlatmak için planlıyordum. Ama söz çok uzadı. Birkaç ipucu vereyim: bu arakdaş gerçekten Simav için birşeyler yapıyor. Samimi ve iyi niyetli bu genç kardeşimizi önümüzdeki günlerde sizlere tanıtacağım.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: