Simav'da Müthiş Şeyler Oluyor! Haber Yorum

Geçen hafta, Simav Fatih mahallesindeki bayanların gözleme hayırı oldukça dikkati çekmişti. Aslında bu gibi hayırlar Simav’ımız da normal olsa da gurbetteki vatandaşlarımız için alışılmamış şeyler. Birlik ve beraberliğe her zamankinden daha çok ihtiyacımızın olduğu şu günlerde bir güzel haber de Simav’dan çok güzel haberler geliyor. İşte size son birkaç hafta içinde Simav’da yapılan hayırlar ve yorumu!!! 

1-BEYCELİ GENÇLERİN YAPTIĞI HAYIR….

Simav’a en yakın belde olan Beyce’de gençlerin bir araya gelerek hayır yemeği düzenlemesi belde halkının bütünleşmesine ve dayanışmasına yol açtı. Beyceli gençlerin İlköğretim Okulu bahçesinde düzenlediği hayır yemeğinin mönüsü etli pilav ayran ve Simav’a özgü irmik helvasından oluştu.

Simav dışından hayır yemeğine katılanların kırmızı güllerle karşılandığı hayır yemeğinde Kütahya milletvekilleri Doç. Dr. İsmail Hakkı Biçer ve Hasan Fehmi Kinay da katıldı. Hayır yemeği boyunca ilahiler okunurken konuklara çay ikramı yapıldı. Belde Belediye Başkanı Yunus Gümüş, Beyceli gençlerin başlattığı kıvılcımın gelecek yıllarda da gerçekleşmesinden ve bu birlikteliğin geleneksel hale gelmesinden yana olduğunu hatırlatarak, “Beyce’yi küçüğünden büyüğüne saygı, sevgi ve dayanışma çerçevesinde buluşturan bu etkinliği başlatan gençlerimize halkımız adına teşekkür ediyorum. İşte özlemini çektiğimiz, her zaman olması gereken dayanışma bu” diye konuştu. 

2- FATİH MAHALLESİNDEKİ HANIMLARIN HAYIRI

Kütahya Simav’a bağlı Fatih Mahallesinde bir araya gelen hanımlar, boş bir arsada 10 ayrı saç üzerinde pişirdikleri gözlemeleri yoldan gelip geçen herkese dağıttı.

Mahalle halkından 72 yaşındaki Havva Aslan’ın önderliğinde evlerinden getirdikleri un ve sıvı yağlarla elde ettikleri gözlemeleri yoldan gelip geçen herkese dağıtan Fatih mahallesinin hayırsever hanımları ilk kez bu yıl başlattıkları geleneği gelecek yıllarda da tekrarlamak istediklerini ifade etti.

3- SİMAVLI ESNAFLARIN HAYIRI

Kütahya’nın Simav ilçesinde esnaflar hayır yemeği verebilmek için sıraya girdi. Haftanın Perşembe günleri verilen esnaf yemeklerinde son bir ayda yaklaşık 10 bin kişinin karnı doydu.

Simavlı esnaflar hayır yemeği geleneğinin eskilere dayandığını bildirdi. Haftanın Perşembe günleri iş yaptıkları dükkanların önüne kazanlar kuran Simavlı esnaflar pişirdikleri etli pilav ve helvayı yoldan gelip geçen herkese dağıtıyor.

Haftanın Perşembe günleri öğle vakti Simav halkına hayır yemeği verebilmek için esnaflar olarak kendi aralarında sıraya girdiklerini bildiren Simavlı esnaf Salim Gümüştepe, geleneğin yıllardır aksatılmadan sürdürüldüğünü anlattı.

 

EVET, Birkaç hafta içinde yaşanan sadece 2 manzara bu… Simav’da ve Simav’ın köylerinde hayır yemeği dağıtmak oldukça ünlüdür. Küçüklüğümüzde mahalledeki caminin imamından tutunda bakkalına kadar hepsi hayırda yarışırlardı. Büyük şehirlere ve yurtdışına göç ettikten sonra insanın en özlediği güzellik -hayır- Simav’da kaldı. Tam “acaba bu hayır işleri Simav’da halen devam ediyor mudur” diye merak ederken ardarda iki sevindirici haber geldi. Anlaşılan o ki Simav halkı hala özünü koruyor. Simavlılar hayırda yarışmaya devam ediyor.

İşte biz Simav’ı bu güzelliklerinden ötürü seviyoruz!!!

Biz sadece Simav’ın hamamlarına, sıcak suyuna, nefis orman kokusuna, insanının tatlı konuşmasına müştak olduğumuzdan değil, Simav insanının özünün güzelliğinden ötürü Simav’ı seviyoruz!!!

Simav’da yaşayanlar bu hayırlara eminim çoğu kez şahit oluyorlardır. Bizler gurbetteki Simavlılar olarak bunları çok özlüyoruz. Simav’da yediğimiz pide, etli pilav, ayran çoğu zaman arkadaş meclislerinde sohbet konusu oluyor.

Ne olur Simav’daki Simavlılar, özünüzü muhafaza edin. ASLA PES ETMEYİN!

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: