Bu Helvayı Kim Yapacak?

f2_2_helva_karilmasi

Bilenler vardır, Gediz ile Simav arasında yarı değerli bir tas madeni var. Nerdeyse 20 yıla yakin bir zamandır bu madenin peşindeyim. Bu maden 100 yıl önce çalıştırılmış islenip ve islenmeden katırlar ve develerle İstanbul’a taşınmış. Ve buradan başkalarına satılmış ve Ülke ekonomisine katkı sağlamış. Ayni taş dünyada benzerlerinden çok kıymetli. Değerli bir tas ve bu madenin en büyüğü bugün Londra’da Müzesinde bulunmakta ve üzerinde madenin çıktığı yer yazılmakta. Yine ülkemizde doğu ana doluda bulunan çok değerli bir tas mevcuttur, nerdeyse altından daha değerli.

Bizim madenimizi geçmişte çok kişiler çalıştırmak için bas vurmuşlar. Birşeyler yapmağa çalışmışlar ama muvaffak olamamışlar. Yakın köylüler burası için devletten kredi aldılar. Burada göstermelik faaliyette bulundular ama alınan kredileri başka yerlerde kullandılar diyorlar. Madalyonun diğer yüzü ise, tas kıymetli, işverene çalışan kişi taşı bulduğunda bir yere saklıyor, sonra kimse yokken taşı alıp tefecilere satıyor. Bu bilinen gerçek ve benim başıma da gelmiş bir durum. Yani bu maden herkesin kolayca çalıştıracağı bir iş değil. Her yönden emek, sabır, güven ve yeni fikirler üretilmeden çalıştırılacak maden değil. Yıllardan beri maden yasası diye diye benim ve bazı yazarların dilinde tüy bitti ama bir turlu istenilen şekilde maden yasası çıkmadı ve çıkaramadılar.

İlk önce rahmetli Bülent Ecevit zamanında yasa çıkmıştı. Yasayı yetersiz buldum ve sonra AKP hükümeti yeni bir değişiklik yaptı. Yine yeterli değil, peki neden ? Bir maden sahasını neden aramak için kiralıyorsunuz ? Maden var derseniz, statü hemen değişiyor ama her iki taraf da madenin var olduğunu biliyor. Bu bilmezlik numarası kime karşı yapıyor?

Sonra ayni kanunla, ayni yeri istediğiniz kadar tutuyorsunuz. Devlet yeri kiralayana bazı haklar vermiş. Güzel ama denetleme yok! Bu adam burada ne yapıyor? Çalışıyor mu? Çalıştırıyor mu? Arayan soran yok, olsa zaten bir kişinin üzerinde bir maden sahası 20 yıldır boş durmaz.

Ayni isimde durması sakıncalıysa bir yakininizin üzerine yaparsınız, yine maden sahasını kapatmış olursunuz.

Burada kişiler mi önemli, yoksa bölge halkı mı önemli ? Bir yer 5 yıl doğal şartlardan dolayı çalıştıramama gibi sebeplerden, maden sahasını işgal ettirmeye kimin hakki olabilir?

Adi gecen yer için yaklaşık 15 yıl önce müracat etmeye teşebbüs ettim. Önce kendi hemşerim beni soymaya ve kazıklamaya kalktı. Yani Ankaralara gideceksiniz bir yerlerden müsaade alacaksınız, eğer müracaat ettiğiniz maden bir başkasının ilgisini çekerse, size bekle derler, sizde size cevap gelecek diye yıllarca beklersiniz. Konuyu fazla uzatmadan gecen yıl temmuz ayinin ilk haftasında, maden sahasına en yakin yerleşim yerinin Belediye Başkanına telefon ettim, kendiside Kütahya’ya düğüne gelecekmiş ve bu vesileyle görüştük. Maden sahası hakkında en ufak bilgisi yok, o yörenin kaderini değiştirecek maden sizin alanınızda olacak ama bilginiz olmayacak! Sayın Milletvekilimiz İsmail Hakkı Biçer beyi aradım kendileri Simav’daymış. “Ben Simav’a geleyim, beraber madene gidelim, olayı yerinde inceleyelim” dedim. “Hiç gerek yok” dedi. Cuma öğlenleyin azot tesislerinde olan düğüne gelecekmiş o zaman görüselim dedi, okey dedim. Cuma günü ( Cumartesi ) olabilir tekrar telefon ettim buraya gel görüselim deyince düğün salonunda gürültüden konuşamayız kaldığım yerin kendisine çok yakin olduğunu ayriyeten yanımda madenlerden anlayan bir başkasının da olduğunu yanımızda madenlerin olduğunu ve kendilerinin geleceği için hazırlık yaptığımızı söyledim. Kendisi bu randevuyu haftaya bırakmamızı ve gelecek hafta Ankara dönüşü görüşebileceğimizi söyledi. Saat 11 de aramamı ve hatırlatmamı ikaz etti. Bir hafta sonra saat 11 de telefon ettim, yoldayız dedi 1,5 saat sonra aradım bir köydeyiz dedi, tekrar bir saat sonra aradım, ben seni ararım dedi ve o gün boyunca ve daha sonraki günlerde de aramadı.

Şimdi işsizlik bütün dünyanın sorunu. İki ülke hariç, onlara da ülke denirse ama gelişmiş ülkeler işsiz kalan vatandaşları hakkında nasıl işlem yapıyorsa biz de öyle yapalım. İşsizlere sosyal ödenek verelim (belirli düzenlemelerden) Bizim ülkemizde Muhalefet fikir üretmez, üretemez çünkü iktidara gelince yapamaz oturduğu yerden hükümet olmayı bekler. Bir iki donem sonra millet hükümetten aradığını bulamaz, beklentisi boş çıkar ve secim zamanı ağzı laf yapan muhalefet iktidar olur ve bu devran böyle döner.

Sonra bu ülkede kimlerle nasıl, hangi anlayışla mantıkla düşünceyle işsizliği önleriz? Birileri gelsin, yatırım yapsın ama kimler? Sonra ülkemizde işsizlikten yakınırız ama adım atması gerekenler gereken adimi atmayınca bu işsizlik nasıl çözülür? İktidara gelebilirse ana muhalefet mi yoksa yavru muhalefet mi çözecek? İşsizliği nasıl önleyeceklerini söyledikten sonra millet onları iktidara getirse olmaz mı? Simav Muhtarlar Derneği Başkanı Raif beyin kulakları çınlasın evet bu yazıyı yazmak için çok bekledim. Herhalde birilerinin söyleyecek bir sözü vardır umarım.

Bu yazıları okuduktan sonra. Hani her zaman diyorlar ülkede un şeker ve yağ var ama helva yapacak adamı bulamıyoruz. Bulsaydık bugün işsizlik sorunu sorununu konu etmezdik ya? Ücret artışlarının nasıl yapılmasını gerektiğini yazardık yoksa yanılıyor muyum?

Ziyaettin Tokyay

http://www.ziyaettintokyay.com

Editörün Notu:

Simavımız tarih boyu  çok büyük değerlere ev sahipliği yapmış. Dini, siyasi ve askeri değerleri yetiştirmiş sonra da ülkesinin hizmetine sunmuş. Simavlilar.com ekibi ise sizleri bu değerlerle buluşturmak için kurulmuştur. Son olarak bu yeni köşeden, Simav Mütefekkirleri köşesinden, Simav’ın yetiştirdiği değerli insanların yazılarını, özdeyişlerini yayınlamaya başlıyoruz.

Burada yayınladığımız yazılardan bazıları fikir olarak size uymayabilir. Hatta bu düşünceleri tasvip bile etmeyebilirsinz. Ama şunu unutmayalım: Her çiçeğin kendine özgü bir kokusu vardır;  ve farklılıklar düşmanlık için değil kaynaşmak içindir.

Bu anlayıştan yola çıktık. Ve şu karara vardık:  Farklı düşüncelere sahip olsak da bir bütün olduğumuzu cümle aleme göstermek için her fikirden yazarın yazısına sitemizde yer vermeliyiz.

Bizler, Simavlılar olarak burada mütefekkirlerimizin (aydınlarımızın) yazıalrına yorum yapabilir, tartışabilir ve onları eleştrebiliriz. Sadece eleştirirken seviyemizi muhafaza edelim.

Reklamlar

2 Responses to Bu Helvayı Kim Yapacak?

 1. Tebrik ederim Sayın Tokyay,
  Halkımızın sesi olmaya devam edin,
  yeni yazılarınızı bekliyoruz.

  HÜSEYİN ÜLKÜ KORKMAZ (-HABER50-NİĞDE HABERCİ-TARSUS ONLİNE HABER- HABER AKSARAY-BOR HABER SİTELERİ ) YAZARI.

 2. Tebrik ederim Sayın Tokyay,
  Halkımızın sesi olmaya devam edin,
  yeni yazılarınızı bekliyoruz.

  HÜSEYİN ÜLKÜ KORKMAZ (-HABER50-NİĞDE HABERCİ-TARSUS ONLİNE HABER- HABER AKSARAY-BOR HABER SİTELERİ ) YAZARI.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: