Yarenler hafta sonu simavda

Kültür ve Turizm Bakanlığının önderliğinde ilki 27 ve 28 Şubat tarihlerinde Çankırı’da gerçekleştirilen Yarencilik Çalıştayının ikincisinin 8 ve 9 Mayıs 2009 tarihlerinde Simav gerçekleştirileceği bildirildi.

2. Yarencilik Çalıştayına ev sahipliği yapacaklarını anlatan Simav Yaren Kültürünü Yaşatma Derneği Başkanı Mehmet Yavuz, söz konusu Çalıştaya çeşitli üniversitelerden çok sayıda akademisyenin yanı sıra Türkiye’de yaren kültürünü yaşatmaya çalışan çeşitli il ve ilçelerin dernek temsilcileriyle Kültür ve Turizm Bakanlığından üst düzeyde temsilcilerinde destek vereceğini kaydetti.

8 Mayıs 2009 Cuma günü sabah saat 09.30 da Belediye Meydanında toplanacak heyetin saat 10.00 da Atatürk Anıtına çelenk koymasıyla başlayacak 2. Yarencilik Çalıştayının Türk kültürünün unutulmaya yüz tutmuş asırlık geleneklerinin başında gelen yarenciliğin geleceği açısından önemine dikkat çeken Simav Yaren Kültürünü Yaşatma Derneği Başkanı Mehmet Yavuz, aynı gün saat 11.00 de Simav Halil İbrahim Kazcıoğlu Mesleki Eğitim Merkezi Toplantı salonunda başlayacak olan toplantıdan çıkacak sonuçlara göre yarenciliğin Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Kurumu olan (UNESCO)’un somut olmayan kültürel miras listesine alınıp alınmasının söz konusu olacağını vurguladı.

Yavuz, Yarencilik geleneğinin Türkiye’de en fazla yaşatılan yerin Simav olması dolayısıyla Kültür ve Turizm Bakanlığının önderliğinde Simav Yaren Kültürünü Yaşatma Derneği’nin ev sahipliğinde ilçelerinde gerçekleştirilecek 2. Yarencilik Çalıştayının aynı zamanda Birinci Simav Yaren Şöleni olarak kutlanmasına da karar verdiklerini bildirdi. Yavuz, Simav Yaren Şölenini gelecek yıldan itibaren belediyenin de destekleriyle geleneksel hale dönüştürmeyi amaçladıklarını vurguladı.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: