Hayaldi Gerçek Oldu

Doğal güzellikleri, termal zenginlikleri, jeotermal ısıtmalı seraları, tütmeyen bacaları fakültesi ve meslek yüksek okulu ile günümüzün yıldızı parlayan 25 bin nüfuslu şirin ilçesi Simav’da bu gün gelinen nokta birkaç yıl öncesine göre sadece hayalden ibaretti

İkİ dönemdir ilçede direksiyonun başına geçen Simav Belediye Başkanı Dr. Rıza Özdemir, ilçenin bu günkü yapısına kavuşması için belirlediği stratejik projeleri halkı ile kısa sürede bütünleşerek bir bir hayata geçirmesiyle şimdi hepsi birer gerçeğe dönüştü. Bu sayede Simav şimdi bölgesinde diğer il ve ilçelerin kendisine örnek aldığı, herkesi kıskandıracak kadar ufku açık modern ve çağdaş bir termal turizm merkezine dönüşmesini bildi. Simav’ın deneyimli belediye başkanı Dr. Rıza Özdemir Eynal Kaplıcalarına yaptırdığı Türkiye’nin ilk jeotermal ısıtmalı Agua Park ile yerli ve yabancı turistlerin kısa sürede ilçeye olan ilgisinin artmasını sağladı. Kaplıcadaki otel, motel ve apartlarda gerçekleştirdiği modernizasyon çalışmaları ile yılın belirli günleri dışında boş kalan kaplıcayı şimdi 365 gün dolup taşan, yerli ve yabancı pek çok turistin hastalıklarına şifa bulurken eşi ve çocuklarıyla çok ucuz tatilini geçirebileceği huzur dolu bir tatil beldesine dönüştürdü.

Simav’ın efsane başkanı Dr. Rıza Özdemir’in romatizma başta olmak üzere14 çeşit hastalığa iyi geldiği doktor raporları ile tespit edilen kaplıcasını Sağlık Bakanlığına da tescil ettirip kalitesini onaylatmasının ardından ilk kez özel yatırımcıların kaplıcada yatırım yapmasını sağlamaya başlamasıyla şimdi Eynal kaplıcaları Türkiye’de termal turizm alanında yatırım yapmak isteyenlerin ilk tercihi olmaya başladı.

Özel sektör desteği

Belediyenin yatırımları dışında özel sektörün de Eynal Kaplıcalarında 600 yatak kapasiteli otel, motel ve apartlar yaptığına değinen Özdemir, ”Eynal Simav’ın gelişmesi ve dışa açılması için önemli bir şans. Bu şansı iyi değerlendirmemiz lazım. Burada yeraltına mevcut jeotermal enerjimizi iyi kullanmamız gerekiyor. Yeraltına yatan sıcak su hazinemizin sonsuz olmadığını herkesin bilmesini istiyorum.” dedi. Özdemir,” Bu çerçevede önümüzdeki günlerde hizmete girmesini planladığımız 4 katlı Tedavi ve Kür Merkezimiz bölgeye sağlık turizmi adına önemli bir hizmet sunacak. Ayrıca Milli Eğitim Bakanlığı’nın bölgeye yapmakta olduğu Öğretmen evi sayesinde ilçede eğitim ve kongre turizmi gelişecek. Simav bu konuda hak ettiği yeri alacak” ifadelerini kullandı. Eynal kaplıcalarında termal turizm konusunda hiçbir şeyi tesadüflere bırakmadıklarının altını çizen başkan Özdemir bu konuda bilimsel veriler ışığında araştırmalar yaptıklarını ve kaplıcada yapılması planlanan tüm yatırımların ince elenip sık dokunduktan sonra hayata geçirilmesine izin verdiklerini söyledi.

6 bin konuta jeotermal

Kaplıcada yeraltından 300 metre derinlikten çıkardığı 162 derecelik sıcak suyun bir kısmını bölgedeki seralara, bir kısmını da 6 bin dolayında konut ve işyerinin ısıtılması için ilçe merkezine taşıyan Simav Belediye Başkanı Dr. Rıza Özdemir, şimdi jeotermal enerji ile ısınan konut ve işyeri sayısını artırmak için hummalı bir çalışmanın içerisine girdi. İlçenin 101 Evler başta olmak üzere Karakür, Değirmenciler, Hisarardı ve Fatih Mahallelerinde 6 bine yakın konut ve işyerini ısıtma çalışmalarının en kısa sürede sonuçlanması için çalışmalarını hızlandıran başkan Özdemir, bu yandan da bozulan ilçe ekonomisini düzlüğe çıkarmak için Eynal bölgesinde jeotermalli seralaşmayı teşvik etmeye, belediyeye ait boş arazileri ıslah ederek yeni sera alanları oluşturarak kapalı sera alanını 250 dekarın üzerine çıkarmayı başardı. Bu arada bacasız sanayi olarak düşündüğü bu gün için 2 bin dolayında gencin öğrenim gördüğü Dumlupınar Üniversitesine bağlı Simav Teknik Eğitim Fakültesi ile Simav Meslek Yüksek Okulunun Muradınlar kampusuna hayırseverlerin desteğini alarak yeni derslikler yapılmasını sağlayarak ilçenin bu yönde de gelişmesini sağlamayı başardı.

Arıtma tesisi ovayı kurtaracak

Şimdi öncelikli işinin adını verdiği Simav Ovasını kirlilikten kurtarmak ve eski verimli günlerine kavuşturmak için ilçe merkezi başta olmak üzere Yeşilköy, Çitgöl, Beyce, Demirciköy ve Naşa belediyelerinin de ortaklığı ile kurulan SİMAB isimli Arıtma Birliğini faaliyete geçirerek Simav Çayı üzerine dev bir arıtma tesisi kurmak olduğunu bildiren Simav Belediye Başkanı Dr. Rıza Özdemir,” Bu işi İller Bankası’nın ağır borç yükü altına girmeden uygun kredi koşulları ile en kısa sürede tamamlamayı hedeflediklerini bildirdi.

Uçuk vaatlerle yanıltmam

Eynal kaplıcası bölgesinde jeotermal enerjiden yararlanılarak halen 250 dönüm kapalı alanda seracılık faaliyetleri yapıldığını hatırlatan başkan Özdemir,” Bölgede 25 bin dönüm alanda seracılık yapılacağından bahsediliyor. 25 bin dönüm sera yapmak için bölgede en az 250 derin sıcak su kuyusu açmamız gerekiyor. Şimdi ise 9 kuyudan çektiğimiz sıcak su ile hem şehir merkezinde konut ve işyerlerini ısıtıyor hem de Eynal bölgesindeki seralarımıza sıcak su temin ediyoruz. 250 dolayında kuyu açmak Eynal Kaplıcaları ve Simav’ın bitmesi anlamına gelir. Bu tür uçuk vaatlerle halkımız yanıltılıyor. Buna izin vermeyiz. Ayrıca uçuk vaatlerle halkımızı kandırmaya kimsenin hakkı yoktur.” dedi.

Bölgenin en büyük pazarı bizde

Coğrafi yapısıyla İç Ege’nin şirin ilçesi Simav’ın tarım ve hayvancılığa çok uygun olduğunu bildiren Özdemir bu çerçevede bölgede en kapsamlı hayvan pazarının Simav’da kurulduğunu hatırlattı. Haftanın Salı günleri kurulan hayvan pazarımıza bin civarında büyükbaş 2 bin 500 dolayında da küçükbaş hayvanın alınıp satıldığını biliyoruz. İstanbul başta olmak üzere, Bursa, Balıkesir, Afyon, İzmir, Uşak, Kütahya ve Aydın’dan celeplerin her hafta Salı günü Simav’a gelip gidiyorlar. Hayvan pazarımız Simav’a büyük bir ekonomik canlılık kazandırıyor” ifadelerini kullandı.

Her taraf çiçek dolu

Simav’ı çevre il ve ilçelerden ayıran belirgin özelliklerden birisi de belediyenin cadde ve sokaklara gösterdiği özenin yanı sıra tüm kaldırımların renkli taşlarla döşenmesi, park ve bahçelerin çiçeklerle süslenmesi. Bunun yanında otogar kavşağı ile Karşıyaka mevkiine şehrin her yerinden görünebilecek şekilde dev Türk Bayrakları ile taçlandırılması.

Yapılanları yeterli görmüyoruz

Günümüzde herkesin kıskandığı Simav’da yapılanları asla yeterli görmediklerinin altını çizen Simav belediye Başkanı Rıza Özdemir özlemini duyduğu daha çağdaş ve modern bir Simav’ı şekillendirmek için uygulamaya koymaya hazırlandığı pek çok projesi olduğunu söylüyor.

Hedefte Simav Üniversitesi var

DumlupInar Üniversitesi (DPÜ) ne bağlı Simav Teknik Eğitim Fakültesinin Mobilya Dekorasyon ve Makine Eğitimi Bölümlerinde 500, Elektrik, Elektronik, Elektronik Haberleşme, Bilgisayar Teknolojisi ve Programcılığı, Organik Tarım, Muhasebe, Pazarlama, İşletme, Bankacılık ve Pazarlama Bölümlerinin yer aldığı Simav Meslek Yüksek Okulu (SMYO) da 1800 öğrenci öğrenim görüyor. Fakülte ve Meslek Yüksek Okulunun Simav için çok büyük önem arz ettiğini ifade eden Belediye Başkanı Rıza Özdemir,” Belediye olarak bizler başta olmak üzere ilçede yaşayan 25 bin vatandaşımız öğrencilerimizin kıymetini çok iyi biliyoruz. Üniversite öğrencilerinin öğrenimlerini sürdürdüğü Muradınlar Kampusuna ulaşım rahatlığı getirmek için ilçe merkezine 3,5 kilometre mesafedeki yoluna tam 35 bin metrekare kilitli beton parke taşı döşediklerini anımsatan Özdemir,” Bir yandan hayırsever halkımız bir yandan da belediyemiz fakülte ve meslek yüksek okulumuzun derslik ve diğer ihtiyaçlarının karşılanması konusunda seferber olmuş vaziyetteyiz. Bunun yanında belediye başkanı olarak 300 dönümlük kampus alanının alt yapısını bir an önce tamamlamak için çok yakından ilgileniyorum’. şeklinde konuştu.

İşte Simav’ı daha çağdaş ve daha modern hale getirecek projelerden birkaçı:

Arıtma Tesisini faaliyete geçirerek hem Simav ovasını hem de Simav Gölünü eski günlerine döndürmek.

250’si erkek 250’si kız olmak üzere toplam 500 kişilik öğrenci yurdu yapılmasını sağlamak.

Hayvan Pazarına et entegre tesisleri kurarak üreticilerin sadece hayvan satışından değil hayvanların diğer ürünlerinden de kazançlı çıkmalarını sağlamak.

Kent içerisine otopark inşa etmek.

Kültür Sarayı yapmak.

Eynal kaplıcalarında yapımına başladıkları spor kompleksini en kısa sürede faaliyete geçirmek.

Çöp deponi ve bertaraf tesisi

Sosyal ve kültürel hizmetler veriyoruz

Hasta ve bakıma muhtaç vatandaşlar Eynal kaplıcalarından istedikleri zaman ücretsiz yararlandırılıyor. Sokakta kalan ve bakıma muhtaç vatandaşlar kimsesizler evinde barındırılıyor. Çamaşırları yıkanıyor, temizlikleri yapılıyor. Evi yanan yardıma muhtaç vatandaşlara yardım eli uzatılıyor. Asker ailelerine her türlü destek veriliyor. Vatandaşa ücretsiz cenaze hizmeti sunuluyor. Simavlı 60 yüksek öğrenim öğrencisine burs veriliyor. Çevreye gezi düzenleyen okullara araç temin ediliyor. Her yıl düzenlenen büyük hayır ve toplu sünnet merasimi sayesinde maddi durumu bozuk ailelerin çocukları sünnet ettiriliyor. Geleneksel Simav Panayırında düzenlenen açık hava konserleri ile vatandaşların gönüllerince eğlenmesine çalışılıyor. Gençlik şölenleri ihmal edilmiyor. Çocuk parklarına her yıl yenileri ekleniyor, piknik alanları çoğaltılıyor. Fakir ve hasta vatandaşlarımız belli programlar dahilinde Eynal Kaplıcalarından istifade edliyor.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: