Simav'ın Kısa Tarihi

SİMAV 1930
SİMAV 1930

Bugün Simav’ ın milattan önce 4 binli yıllarda SUNAUVA – SYNAUS adında şehir kalıntısı üzerine kurulduğu bilinmektedir. Hititler, Frigler, Doğu Roma (Bizans) dönemlerinde SYNAUS (Simav) ve ANKYRA (Boğazköy) olarak tarihi zamanların iki yerleşim birimi, kurutulan Simav Gölünün güneydoğusu ve kuzeybatısında varlıklarını devam etmiştir.

Milattan önce 1200 yıllarına kadar Abaitler adına bir halk yaşarken Trakya’ dan ve Çanakkale boğazından yöreye Frig oymakları gelip yerleşti. Sonrasında Doğu Roma (Bizans) hakimiyetin de kalan Simav ve çevresi 1113 yılında Edremit – Kırkağaç bölgesinden Kütahya – Eskişehir’ e yardıma dönen Selçuklu Kumandanı EMİR MUHAMMET tarafından Simav Çayı vadisinden gelinerek fethedildi. Bu Fetih dönemi uzun sürmedi tekrar Bizans’ ın eline geçtikten192 yıl sonra Germiyan Beyliğinin kurucusu 1. Yakup Bey 1305 yılında Alaşehir’ i fethetmeye giderken Simav Gölü kıyısında ordusunun atlarını dinlendirdiği tarih kitaplarında kayıtlıdır. 1305 yılında fetihte, Bizans’ ın kiraladığı İspanyol Katalan askerlerinin Erdek’ ten gelişi ile son bulur. Germiyanoğlu Çağaşan Mehmet Bey’ in 6 Mayıs 1327 tarihinde SİMAV ve KULA’ yı Katalanlardan kesin şekilde fethetmesiyle Türk Hakimiyeti başlamıştır..

Mehmet Bey’ in oğlu Süleyman Şah, komşu beylik Osmanlılara dost geçinmek, Karamanoğullarının düşmanlığından da korunmak için kızı Devlet hatun’ u Osmanlı Padişahı 1. Murat’ ın oğlu Yıldırım Beyazıt’ e verdi. (Yıl 1381) Kızının çeyizi olarak Kütahya, Tavşanlı, Emet ve SİMAV’ ı Osmanlılara verip kendi KULA’ ya çekildi. Süleyman Şah’ ın yerine geçen 2. Yakup Bey Simav’ ı tekrar geri aldıysa da 1390 yılında Yıldırım Beyazıt, kayın biraderinin üzerine giderek onu yenmiş ve İPSALA kalesine hapsetmiştir. 1402 yılında Ankara Savaşında Timur’ a yeniden Yıldırım Beyazıt’ ın ülkesi tekrar eski beylere verildiğinde 2. Yakup Germiyan beyliğinin başına geçer, Simav’ da beylik topraklarındadır.

Germiyanoğlu 2. Yakup bey 1428 yılında Edirne’ deki Osmanlı padişahını ziyaretle ölümü halinde ülkesini vasiyet ettiği söylenir. Çünkü yerine geçecek erkek evladı yoktur. 1429 yılında vefatı ile Germiyan ülkesiyle birlikte içinde yer alan Simav’ da Osmanlılara bağış olarak geçmiştir.

Ünlü dilbilgini Şemsettin Sami’ ye göre Simav 1812 yılında ilçe olmuş ve Kütahya Sancağı’ na bağlanmıştır. Merkez nüfusu 5 bin, kaza nüfusu 32.662’dir ve 125 köy bağlıdır.

Daha sonra Simav Derebeylerinin Padişah’ a asker ve vergi vermemesi üzerine kaza statüsünden düşürülen Simav 1866 yılında aşırı yağışlarla taşan Simav gölü sayesinde afet bölgesi ilan edilmiş, Bursa Valisi Ahmet Vefik Paşa Simav’ a gelerek gölün su seviyesini düşürmüş ve 1867 yılında Belediye Teşkilatının, 17 Şubat 1868 tarihinde Kaza (İlçe) statüsüne geçmesini sağlamıştır. İlk Kaymakam İstanbul’ dan tayinle gönderilen HALİL KAMİL Bey olmuştur. 1921-1922 yılları arasında Yunanlılar tarafından 3 kez işgale uğrayan Simav 4 Eylül 1922 tarihinde kurulmuştur.

Değerli Yazar Alaattin Gürırmak Tarafından Yazılmıştır.

Reklamlar

2 Responses to Simav'ın Kısa Tarihi

  1. saygıdeğer hemşehrim MURAT…..yeni site çalışmanız hayırlı uğurlu olsun…inşallah diğer simav veb siteleride senin birlik çağrına kulak verirler…evet bu arada yukarıdaki simav’ın kısa tarihi başlıklı metnin tarafımdan önce Simav Sanayi ve Ticaret Odası siparişiyle hazırladığımı sonra simav kaymakamlığınında yanlış metni düzeltmeye geçerek benden izin ve olurla KAYMAKAMLIĞIMIZ VEB SİTESİNDE yer verildiğini sonrada hazırcı-al yapıştırcı simav veb siteleri tarafından yaygınlık kazandığını sana söylemek isterim…haa ismimi yaz diye söylemiyorum…bu gün simav için ürettiğim tarih-ve kültürel belge ve verilerin temelinde benim çalışmalarımın olması ben sevindiriyor…çünkü yalan-yanlış birçok simav bilgisi yerini doğru tarihe ve belgeye bırakmış olmasında manevi bir sevinç duyuyorum….BAŞARILAR….SAĞLICAKLAKALIN

  2. saygıdeğer hemşehrim MURAT…..yeni site çalışmanız hayırlı uğurlu olsun…inşallah diğer simav veb siteleride senin birlik çağrına kulak verirler…evet bu arada yukarıdaki simav’ın kısa tarihi başlıklı metnin tarafımdan önce Simav Sanayi ve Ticaret Odası siparişiyle hazırladığımı sonra simav kaymakamlığınında yanlış metni düzeltmeye geçerek benden izin ve olurla KAYMAKAMLIĞIMIZ VEB SİTESİNDE yer verildiğini sonrada hazırcı-al yapıştırcı simav veb siteleri tarafından yaygınlık kazandığını sana söylemek isterim…haa ismimi yaz diye söylemiyorum…bu gün simav için ürettiğim tarih-ve kültürel belge ve verilerin temelinde benim çalışmalarımın olması ben sevindiriyor…çünkü yalan-yanlış birçok simav bilgisi yerini doğru tarihe ve belgeye bırakmış olmasında manevi bir sevinç duyuyorum….BAŞARILAR….SAĞLICAKLAKALIN

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: